Połóg - najczęstsze problemy i dolegliwości

Pierwsze dni w domu, Połóg

Autor: Katarzyna Płaza-Piekarzewska
magister położnictwa

Zarówno dolegliwości w ciąży, jak i te, które pojawiają się w trakcie połogu, bardzo często są dla kobiety zupełną nowością – dotychczas nieznaną reakcją organizmu. Warto o nich wiedzieć wcześniej, by móc się do nich lepiej 


Co to jest połóg?

Połóg jest okresem poporodowym. Nie ma tutaj znaczenia czy urodziłaś naturalnie czy przez cięcie cesarskie. Połóg trwaokoło 6 tygodni. Ten okres jest potrzebny by Twój organizm się zregenerował i “cofnął” zmiany do okresu sprzed ciąży.

Czym się charakteryzuje?

 1. Skurczami macicy - Są związane z powrotem macicy do poprzedniej wielkości, w chwili urodzenia dziecka waży ok.1000 g a po zakończeniu połogu ok. 50-60 g. Z resztą zauważysz, że choć maluszek się urodził, to brzuszek choć może mniejszy, to pozostał. Teraz opróżniona macica potrzebuje czasu, żeby wrócić do pierwotnego kształtu. Skurcze pomagają jej w powrocie do stanu z przed ciąży. Jeśli skurcze będą dokuczliwe warto wspomóc się środkami przeciwbólowymi (bezpiecznymi dla mam karmiących piersią). W szpitalu poproś o leki personel medyczny. Skurcze nasilają się w momencie karmienia piersią i jest to całkowicie naturalne. Dodatkowo sprzyja szybszemu powrotowi do formy sprzed ciąży.
 2. Trudności w oddawaniu moczu (takie dolegliwości w ciąży oraz po porodzie mogą być dla kobiet szczególniekrępujące) - Ważne jest starać się opróżniać pęcherz moczowy jak najszybciej po porodzie (mniej więcej w ciągu 6-8h). Może to być utrudnione, ze względu na wysiłek związany z porodem. Pomocne w oddaniu moczu może być szum wody. Dlatego polecam puszczenie wody z kranu. Innym sposobem będzie polewanie okolic intymnych ciepłą wodą.
 3. Zaparcia - pojawią się dość często w połogu (są to także częste dolegliwości w ciąży). Ważne jest, żeby stolec został oddany mniej więcej do 3 doby po porodzie. Pomóc może dieta bogata w błonnik.
 4. Odchody połogowe - na początku zaobserwujesz krwawienie, silniejsze niż miesiączkowe, dlatego bardzo ważne jestzaopatrzenie się w naprawdę duże podpaski (tzw. poporodowe). Przez pierwsze dni (ok. 3) odchody są koloruczerwonego. Później barwa wydzieliny zmienia się na brunatną/ różową. Pod koniec drugiego tygodnia barwa zmieni sięna śmietankową. Z każdym tygodniem ich ilość się zmienia. W okolicy 4 tygodnia można zaobserwować, że ma kolorszarobiały. Mniej więcej ok. 4-6 tygodnia odchody połogowe znikają. Natomiast to wszystko jest bardzo indywidualnąkwestią. W trakcie karmienia piersią, oprócz wcześniej wspomnianych silniejszych skurczy macicy, możesz odczuwaćsilniejsze krwawienie, które jest normalne. Można powiedzieć, że laktacja sprzyja szybszemu obkurczaniu macicy i jejpowrotu do wielkości sprzed ciąży. Dodatkowo warto zadbać o aktywność fizyczną, wliczają w nią spacery z maluszkiem. 

 5. Co powinno Cię zaniepokoić ?-brzydki zapach odchodów,
  -nagłe ich zwiększenie się,
  -nagłe zatrzymanie się odchodów powyżej 12 godzin,
  -pojawienie się w odchodach większych fragmentów tkanek,
  -gorączka,
  -uczucie rozbicia,
  -dreszcze.
  W takich przypadkach koniecznie skontaktuj się z położną, bądź lekarzem. Jeśli nie masz takiej możliwości, to udaj się na Izbę przyjęć do szpitala położniczego.
 6. Laktacja – nie jest dolegliwością w ciąży, chociaż mleko w piersiach zaczyna się produkować już ok. jej 16 tygodnia. Natomiast „uwolnienie” laktacji następuje, gdy dziecko i łożysko się urodzi. Na początku pokarmu jest niewiele (ale wystarczająco dla dziecka) tzw. siara - żółtawy gęsty płyn. Około 3-4 doby pojawia się nawał, czyli fizjologiczne przepełnienie piersi. Tutaj przed karmieniem pomogą ciepłe okłady bądź polewanie piersi ciepłą wodą, zmiękczenie otoczki za pomocą upuszczenia kilku kropel pokarmu. Następnie po karmieniu warto zastosować zimne okłady. Po kilku dniach ilość pokarmu w piersiach dostosowuje się do potrzeb dziecka. Żeby laktacja się ustabilizowała potrzebne są od 2 do 4 tygodni.
 7. Dyskomfort w obrębie brodawek sutkowych –  Pojawia się w wyniku zmian hormonalnych (jest to również dolegliwość w  ciąży). Najistotniejsze zmiany i odczuwalna bolesność brodawek sutkowych pojawia się ok. 3-7 dnia po narodzinach  dziecka. Brodawki sutkowe mogą ulec uszkodzeniu podczas nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi, ale stosunkowo szybko się goją. Tylko trzeba pamiętać o kilku zasadach: starać się prawidłowo przystawić dziecko do piersi, po karmieniu odstawić dziecko wkładając mały palec w kącik ust (jeśli samo nie puści piersi). Po karmieniu posmarować brodawkę własnym pokarmem.
 8. Pierwsza miesiączka po porodzie -pojawia się u kobiety w zależności od tego czy karmi dziecko wyłącznie własnympokarmem czy nie. Jeśli karmi piersią jest duża szansa, że wystąpi tzw. laktacyjny brak miesiączki. Natomiast brak regularności w karmieniu powoduje, że jajniki mogą podjąć pracę. W nielicznych przypadkach u kobiet pojawia się krwawienie podobne do miesiączki po 6-8 tygodniach od porodu. U innych pierwsza miesiączka może się pojawić po kilku miesiącach, gdy karmień pokarmem mamy będzie coraz mniej. Dlatego planując rozpoczęcie współżycia po porodzie warto pamiętać o zastosowaniu zabezpieczenia.
 9. Obniżony nastrój inaczej baby blues - pojawia się ok. 3 dnia po porodzie. Po fazie euforii pojawia się smutek,płaczliwość. Obniżony nastrój może się nałożyć z wystąpieniem nawału pokarmu. Warto wiedzieć, że taki moment obniżonego nastroju przeżywa każda kobieta po narodzinach dziecka/dzieci. Zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilku dni po porodzie. W tym czasie warto poprosić o wsparcie rodzinę i bliskich. Jeśli nastrój przygnębienia przeciągnie się do kilku tygodni po narodzinach mówimy o depresji po porodzie. Wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa.
 10. Zwiększona potliwość - pojawia się u większości kobiet. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru wody, który został zgromadzony w trakcie ciąży. Dlatego możesz obudzić się zlana potem.
 11. Pij minimum 3 litry płynów - tyle powinna spożywać płynów kobieta po narodzinach dziecka. Więcej o tym w: http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf
 12. Przekrwione oczy - najczęściej są efektem silnego parcia w trakcie porodu.
 13. Informowanie o bólu - zazwyczaj w trakcie obchodu lekarskiego pada pytanie dotyczące odczuwanego bólu. Wartopoprosić o lek przeciwbólowy. Jeśli obchód się odbył, to warto podejść do dyżurki położnych i powiedzieć co sprawiadyskomfort i co boli. Leki przeciwbólowe jeśli się przyjmuje w porach zaleconych przez lekarza powodują, że ból jestnieodczuwalny. Ten brak bólu, czasami powoduje, że kobiety zbyt szybko rezygnują z leków przeciwbólowych. Po czymból wraca silniejszy.
 14. Hemoroidy czyli żylaki odbytu - tutaj pomocne będą czopki lub maści o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym. Pomocne mogą być nasiadówki z kory dębu, nagietka bądź rumianku.
 15. Rana po cięciu cesarskim:
  - w miejscu nacięcia będziesz odczuwać dyskomfort,
  - wstawaj wolniej z łóżka, proponuję zastosować taki schemat: obracasz się na bok, wspierasz na łokciu, delikatnie
  zsuwasz nogi i powoli siadasz na łóżku, następnie wstajesz,
 16. - ból brzucha może pojawić się przy kichaniu, wstawaniu (zbyt gwałtownym) i śmianiu się,
  - ranę przemywaj wodą, może być z mydłem bezzapachowym, osuszaj do sucha,ranę po cięciu cesarskim wietrz (często majtki z siateczki są tak duże, że nachodzą na ranę, warto je zsunąć tak by rana była nie przykryta tą siateczką)
 17. Rana po naciętym kroczu:
  - podmywaniu okolic intymnych – dobrze byłoby podmywać okolice intymne za każdym razem po skorzystaniu z toalety. Natomiast może to być trudne. Dlatego stawaj się to robić w miarę często. Do podmywania okolic intymnych używaj szarego mydła. Jeśli będziesz odczuwać pieczenie, to warto spróbować naparów z nagietka, rumianku czy kory dębu. Wygodne jest przygotowanie roztworu do dzbanka by móc polewać roztworem krocze.
  - pamiętaj o dokładnym osuszeniu rany.
  - wietrzeniu krocza (to w szpitalu może być trudne, ale w domu jak najbardziej możliwe)
  - zmniejszeniu bólu w kroczu - stosując zimne okłady na tę okolicę na 10- 15 minut. W szpitalu o pomoc możesz poprosić położną. Przygotuje taki okład.
  - korzystaniu z poduszek w kształcie koła tzw. z dziurką (ewentualnie możemy zwinąć ręcznik) wolna przestrzeń powoduje, że obolałe miejsca nie są uciskane.
Jestem mamą
Jestem mamą
Jeżeli właśnie tulisz swoje maleństwo w ramionach, to znaczy, że już od dawna wiesz, jakie znaczenie ma kwas foliowy dla kobiet w ciąży i jaką rolę odgrywa cholina. W ciąży w organizmie kobiety zachodzi jednak wiele zmian, poprzez które w pełni przygotowuje się on do macierzyństwa. W pierwszych tygodniach życia swojej małej pociechy uczysz się być mamą – poznajesz swoje maleństwo, uczysz się odczytywać jego reakcje, uczestniczysz w jego niezwykłym rytmie życia.

W tych doświadczeniach nie musisz być sama – możesz kierować się wskazówkami kobiet, które ten etap mają już za sobą. Skorzystaj także z doświadczenia naszych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, co w pierwszych tygodniach i miesiącach macierzyństwa może stanowić dla kobiety największe wyzwanie. Dzięki nam uzyskasz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań. Pomożemy Ci cieszyć się każdą chwilą spędzaną z tak długo oczekiwanym skarbem.
Kategorie
Ostatnie posty